Chengdu – Europejskiej szybkiej kolei

- Aug 20, 2018-

Chengdu – Europejskaszybkiej kolei

 

W 2018 r. w Chengdu międzynarodowego planu będzie bardziej zoptymalizowany.

 

Linia Centralna idzie głęboko w głąb lądu Europy, planuje uruchomić 700 kolumny symetrycznie, zwraca kolumny 350 organizacji zgodnie z zasadą 350 kolumn, aby poprawić jakość "Tiantian Rongou" wewnętrznej korespondencji, oprócz istniejących polskich Rodos, Norymberga, Niemcy, Holandia Tilburg trzy przez stacje, 2018 do stacji wzrośnie, Milan, Rotterdam, Gent, Hamburg, Duisburg. Poznań i innych dystrybucji dużych ładunków europejskich ośrodków; na południe do Turcji, planuje otworzyć 50 wierszy, do stacji przedłużony do Baku, Poti, Istanbul, jak i poza nią; Północnej do Rosji: 100 wierszy oczekuje się być otwarte; Azji Środkowej stopniowo stabilizowany, średnio o 2 rzędy w tygodniu, roczny plan 80 wierszy; otwarciem morze ASEAN-Rail Intermodal International klasy przez Chengdu-Qinzhou-morze-intermodalnego transportu kolejowego, to promieniuje do południowo-wschodniej Azji i na Bliskim Wschodzie, ze średnią na poziomie 2 rzędy na tydzień i około 100 wierszy rocznie.

 

"Rong Ou +" krajowych połączeń międzysystemowych kanału. Będziemy skonsolidować i rozwijać strukturę sieci połączonych ze sobą i wzajemnie połączone z Chengdu jako centrum i w dalszym ciągu stosować się do "Rong-Europe +" Strategia wzajemnego wsparcia między sieci krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. w Chengdu-Shenzhen, Guangzhou, Shanghai, Wuhan, Ningbo, Xiamen, Tianjin, Rizhao, Qingdao, Nanning, Kunming, Luzhou i innych miast zostanie rozszerzona do 12 "Chengdu-Europe +" korytarzy, obejmujących głównych portów morskich, łączenie portów śródlądowych rzeki i granicy miasta. Istnieją plany 1500 przez cały rok. Opierając się na budowę krajowego korytarzy, zakres promieniowania towarów, które źródła zostaną rozszerzone na delcie rzeki Jangcy, delty rzeki perłowej, Bohai Rim i inne ekonomicznie rozwiniętych regionów, promieniujące, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Hongkong i Makau, Dokonywanie Chengdu-Europe międzynarodowego korytarza tylko Chiny pociąg obsługiwany przez stabilne krajowych korytarzy, tworząc dwie sieci krajowych i międzynarodowych.

 

Układ trzech zagranicznych sieci

 

Poprawić towary zagraniczne kolekcji i logistyka usług sieci

 

W 2018 r. możliwie jak najszybciej poprawić układu sieci trójwarstwowej w Europie i ustanowienia bardziej kompleksowe zagranicznych zakupów i logistyki usługi sieci.

 

Koniec Europejskiej będzie promieniować całej Europy z Polską Malassevich jako węzeł główny i skonfigurować węzła pomocniczego głównie przez szyny-szyna i szyna publicznego transportu, głównie w tym: Rodos w Polsce, Poznań, Belgia-Gent, Netherlands'Tilburg, Lyon, Francja, Norymberdze, Hamburg, Duisburg, Niemcy. Mediolan, Włochy, Londyn i innych miast w Wielkiej Brytanii; z kolei publicznego transportu jako główny zbiór węzłów na trzech poziomach obejmujące, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Włochy, Czechy, Węgry, Szwecja, Norwegia, Rumunia, itp., rozszerzy europejskie sieci partnerów do punktu dystrybucji z terminali.