FABRYKI STALI BAR PRZETWARZANIA W KOLEJOWY CHINY AUTOSTRADY I WYSOKIEJ PRĘDKOŚCI

- Jul 18, 2018-

FABRYKI STALI BAR PRZETWARZANIA W KOLEJOWY CHINY AUTOSTRADY I WYSOKIEJ PRĘDKOŚCI

W ciągu ostatnich 10 lat, chiński rząd inwestuje się dużo pieniędzy, aby poprawić infrastrukturę, zwłaszcza autostrady i wysokiej prędkości kolejowych. Rząd inwestuje około 3115 mld RMB w 2017 r. w autostrady, dworca kolejowego i Riverway. Tak dużo materiału będzie służyć w ten duży budynek infrastrukturalnych, w tym pręty stalowe. Przedstawimy tu kilka informacji o

jak jest pasek przetwarzania na infrastrukturę. Niektóre autostrady i kolejowych są zbudowane bardzo złe środowisko, istnieje sposób do zgięcia lub Wytnij pasek o normalnych standardowych prętów zakłady przetwórstwa, tak co 10 lub 20kw, nie będzie być proste stali bar przetwórni, które zginać, wyciąć lub spawania prętów. Po można będzie zobaczyć kilka zdjęć z prostych prętów przetwarzania fabryk, które zbudować w pobliżu autostrady lub kolejowego.

图片11.jpg

Zwykle po zakończeniu projektu autostrady lub kolejowych, tego rodzaju fabryka będzie zdemontować i przenieść do następnego projektu. Widać na zdjęciach, normalnie tego rodzaju prętów fabryka przetwarzania mają bardzo nowoczesny automatyczny prętów przetwarzanie maszyny obecnie w Chinach. Zwykle mają następujące maszyny:

1.Maszyna do spawania stali Bar klatki

图片2.png

2.Stalowy pasek linii ścinanie

图片3.png

3.Automatyczne prętów CNC Giętarki do strzemion

图片4.png

4. Podwójna głowica prętów gięcia centrum

图片5.png

Oczywiście prawie każdego pręta stalowego fabrycznych kupi kilka małych prętów bender i kuter stalowy pręt do procesu wymaga jakiś specjalnych, ale większość prętów stalowych będą przetwarzane przez te duże automatyczne prętów urządzeń do przetwarzania. Chiny już iść naprzód porównać większość innych krajów, w tym złożone. Jest to historia, co się stało w Chinach infrastruktury.